Last Preliminary Round Weekend

20 Februar 2020
EWHL

(PM EWHL) European Women’s Hockey League: the last 8 games in EWHL Preliminary Round will be played on coming weekend and all 10 teams will be involved…

On Saturday Olimpija Ljubljana will play against the Eagles South Tyrol… and with 3 points the guests from Italy can grab the fourth and last available play off ticket. Only if Ljubljana will manage to make the first point(s) this season, the EHV Sabres Vienna (in the game against the KEHV Lakers) or Team Poland Silesia Brackens (two games in Budapest against MAC) will have the chance to jump on 4th place.

Other interesting duels: Salzburg (7th / they will play against Aisulu) and Hvidovre (8th / they will have two home against KMH) still battle for 7th place – for the Danish team even 6th place is theoretically possible.

MAC Budapest, KMH Budapest and Aisulu Almaty are already qualified for the Final 4 Tournament, but they still fight for a good position in the play offs…

The next games:

Saturday, February 22, 2020:
15.15 / 03.15 p.m.: Aisulu Almaty (KAZ) – DEC Salzburg Eagles (AUT)
Ossiacher See Halle Steindorf; Referees: Wuntschek Dominik, Baumer Michael, Jopp Gerhard

16.45 / 04.45 p.m.: HK SZ Olimpija Ljubljana (SLO) – EVB Eagles South Tyrol (ITA)
Arena Zalog Ljubljana; Referees: TBA

18.45 / 06.45 p.m.: Hvidovre IK Selects (DEN) – KMH Budapest (HUN)*
Frihedens Idraetscenter Hvidovre; Referees: Stephens Tommy; Paaske Mads, Christensen Magnus
*) KMH is officially the home team

19.10 / 07.10 p.m.: MAC Budapest (HUN) – Team Poland Silesia Brackens (POL)
Kisstadion Budapest; Referees: Berger Akos; Paulheim Adrienn, Holzer Bernadett

Sunday, February 23, 2020:
09.30 / 09.30 a.m.: Hvidovre IK Selects (DEN) – KMH Budapest (HUN)
Frihedens Idraetscenter Hvidovre; Referees: Engelhardt Martin; Andersen Frederik, Christensen Michael

12.30: MAC Budapest (HUN) – Team Poland Silesia Brackens (POL)*
Kisstadion Budapest; Referees: Wolf Laszlo; Bedö Peter, Paulheim Adrienn
*) Team Poland is officially the home team

13.45 / 01.45 p.m.: Aisulu Almaty (KAZ) – HK SZ Olimpija Ljubljana (SLO)
Ossiacher See Halle Steindorf; Referees: Meurers Christian; Klemm Anja, Telesklav Fabio

14.00 / 02.00 p.m.: KEHV Lakers (AUT) – EHV Sabres Vienna (AUT)
Stadthalle Villach; Referees: Altersberger Roland; Baumer Michael, Pötscher Michael

Top